SEUTUVERKKOJEN MAARIANHAMINAN KEVÄTSEMINAARISTA 2026

Julkaistu 7.4.2026

Tämän vuoden Seutuverkkojen ”oma” seminaari oli seminaarimatka Turku – Maarianhamina – Turku 17.3. – 18.3.2026, itselläni, niin kuin muillakin pohjoisesta tulleilla, se tarkoitti yön viettämistä junassa. Junan saavuttua Turun satamaan lyhyttä kävelyä terminaaliin, portaat ylös, vasemmalle ja samalla näkikin jo useita tuttuja kasvoja.

Hetken odottelun jälkeen olimmekin jo laivassa ja laivan buffet-aamiaisella. Aamu jatkui puheenjohtajan tervehdyksellä ja seminaariohjelmalla. Päivän mittaan kuulimme hyviä esityksiä eri aiheista; niin kodin tietoverkoista, vakuutuksien kilpailutuksesta, onnettomuuksiin varautumisesta, prosessien merkityksestä, dokumentoinnin tärkeydestä ja vielä case tapaus laitetilan tulipalosta.

Tiiviin seminaariosuuden jälkeen ruokailimme laivan buffetissa, ruokaa oli hyvää ja sitä oli riittävästi, kuten sanonta kuuluu. Laivan saavuttua satamaan haimme matkalaukut säilytyksestä ja siirryimme kuljetuksella Arkipelag-hotelliin. Hotellissa ohjelma jatkui ryhmätöiden tekemisellä, aika monelle tästä jäi varmaan do-to -lappuja mukaan oman verkon kehittämiseen.

Keskiviikon aamun valjettua sumuisena, mutta toivoa täynnä, oli ohjelmassa paikallisosuus, meidät jaettiin kahteen ryhmään ja teimme vierailut paikalliseen panimoon ja paikalliseen teleoperaattoriin eli Ålcomille. Päivän mittaan sumu hälveni ja aurinkokin näyttäytyi. Molempien ryhmien kiertoajelut päättyivät terminaaliin, josta sitten kipusimme laivalle ja paluumatkaan. Ensimmäisenä (taas) laivaan päästyämme aloitimme buffetista (olihan aamupalasta jo yli kaksi tuntia).

Iltapäivästä alkoi seminaarin toisen päivän virallisempi osuus; Access-tekniikkaa, varautumista. tekoälyn käyttöä verkkosuunnittelussa, kertomus verkon dokumentointijärjestelmän vaihtokokemuksista, verkon dokumentointijärjestelmien ominaisuuksia, tilannekatsaus / terveiset Lapista ja viimeisenä TrafiComin ajankohtaiskatsaus. Tässä olikin seminaarin asiaosuus, viimeisenä ”loppukevennyksenä” seminaarin lauteille nousi vielä mentalisti Pete Poskiparta, joka viihdytti ja ”huijasi” seminaariväkeä vielä juuri ennen laivan saapumista takaisin Turkuun.

Meille pohjoisen väelle usean tunnin junamatka yöjunassa oli juuri sopivan pitkä seminaarista palautumisen kannalta.   

Aika moni jäi miettimään uutta matkaa Ahvenanmaalle kesä- tai heinäkuussa.

Erittäin mukavaa kesän odotusta kaikille

Jarmo Ruohola

Suomen Seutuverkot ry, hallituksen jäsen